Ako ochrániť vianočný stromček pred mačkou?

Blížia sa Vianoce a milovníci mačiek čelia každoročnej výzve: Ako ochrániť vianočný stromček pred zvedavými labkami a zubami svojich miláčikov? Mačky prirodzene priťahujú veci, ktoré sa hýbu, trblietajú a visia, takže vianočný stromček je neodolateľným cieľom. Mačacia mama má praktické rady a užitočné tipy, ako si užiť Vianoce bez mačacej demolácie stromčeka. A ak sa vám nechce čítať, pozrite si aspoň vtipné riešenia vo fotogalérii.

 

Prečo mačky tak priťahuje stromček?

Mačky sú zvieratá plné energie a sú strašne zvedavé. Vianočný stromček so zavesenými ozdobami a svetlami je pre ne dokonalým ihriskom.

 

Čo s ním môžeme robiť?

 • Umiestnenie stromčeka

  Výberom správneho miesta pre stromček môžete výrazne znížiť riziko útokov zo strany vašej mačky. Ideálne je umiestniť stromček do miestnosti, kam má mačka obmedzený prístup, alebo použiť detské zábrany na ohradenie priestoru okolo stromčeka.

 • Stabilizácia stromčeka

  Stabilita stromu je nevyhnutná. Stabilný stojan alebo upevnenie stromčeka na stenu alebo strop môže zabrániť jeho prevráteniu, ak sa mačka rozhodne naň vyliezť.

 • Alternatívne ozdoby

  Výrazne môže pomôcť aj výber ozdôb, ktoré sú bezpečné a pre mačku neatraktívne. Matné, pevnejšie ozdoby a odstránenie lesklých, visiacich prvkov môžu mačku menej lákať k hre so stromčekom.

 • Odmeňte dobré správanie

  Odmeňte mačku, ak nechá stromček na pokoji. Alebo jej ponúknite iné zaujímavé hračky alebo možno mačací stromček, ktorý ju rozptýli.

 • Bezpečnostné opatrenia

Zo stromčeka odstráňte všetky nebezpečné predmety, ako sú sklenené ozdoby alebo trblietky. Pravidelne kontrolujte stromček a jeho okolie, či nie je poškodený.

Aby vianočný stromček prežil zvedavosť mačiek, je potrebné trochu plánovania a prevencie.Dúfajme, že tipy mačacej lady vám pomôžu ochrániť ozdoby, reťaze a svetlá a pohodové a radostné vianočné obdobie si užijú všetci členovia domácnosti - dvojnohí aj štvornohí.